8 Nisan 2017

Nisan Güncesi 2017 #8: Paylaşmak Güzeldir


Merhaba! :)

Paylaşmak üzerine bir hatıra anlatacağım. Bu hatıranın iki tarafından biri benim. Diğeriyse bir çocuk. Sözcüğün anlamına yakışan bir yaşam süren küçük bir insan yavrusu... Geçen sene, Nisan Güncesi'nin ilk bölümünde şunları yazmıştım:

"İzmir’e gittiğim zaman vapura binerim ve iskeleler arası bir yolculuğa başlarım. Bunu hem deniz üstünde olmanın verdiği mutluluğa bağlayabilirim hem de denize masumluk katan martılara… Çok güzeldir İzmir martıları, şehrin ruhu onların kanatlarında taşınır. Bir gün bir vapur yolculuğunda... Denizi köpük köpük aşarken... Karşımda martılar, elimde fotoğraf makinem… Bu sırada bir çocuk, simidinden parçalar koparıp martılara atıyordu. Bir yandan fotoğraf çekiyordum, bir yandan da göz ucuyla çocuğu gözlüyordum. Simidi bitince annesinden biraz daha istedi. Aldığı simitle martıları beslemeyi sürdürürken birden durdu ve yanıma geldi. Ne oldu? O çocuk neden yanıma geldi? Benden bir şey mi istedi? Yoksa bana bir şey mi verdi? Biliyor musun misafirim, o küçük insan benimle simidini paylaştı. Biz iki yeni arkadaş, oradaki martıların karınlarını doyurduk. Bu ne güzel mutluluktur! Küçük insan aslında ne kadar büyükmüş, öyle değil mi? Pek çok büyükten daha büyüktür o küçük. Çünkü biz büyüklerin dünyasında 'paylaşmak' denilen eylem yok olup gitmek üzereyken o küçük ama büyük insan bu erdemi yaşatıyordu."

Paylaşmak, güzeldir! Paylaşmak, yokken var etmektir! Paylaşmak, iyiliktir! 


Son zamanlarda radyo ve televizyona dair öğrendiğim birkaç şeyi paylaşacağım. Belki içlerinde bilmedikleriniz vardır ve paylaşarak çoğalırız.

 • Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, yani daha bilinen kısa adıyla TRT, iki yüz bin saatlik arşivini Genel Ağ(internet) üzerinden ücretsiz seyre açtı. Öyle büyük ve sağlam bir arşiv ki baştan uyarıyorum: İçinde kendinizi kaybedebilirsiniz! (Tık)
 • Radyo dinleyen insanlardan biriyim. Dinlemeyi sevdiğim kanalların başında "Radyo 3" geliyor. Açıkçası müzik kültürüm pek güçlü değildir, aslında biraz da bunun için müziği güzel sunan bir kanala ihtiyaç duyuyorum. Amacım kanalı tanıtmak değil; bugün denk geldiğim bir program hakkında sizi haberdar etmek. Cumartesi 11.15'te "Radyo 3 Çocukları" adında bir program var. Bu programda (dinlediğim kadarıyla) biraz daha "eğlenceli" klasik müzikler yer alıyor ve sunum da buna göre dinamik. Özellikle çocuklu ailelerin cumartesi sabahını güzelleştirebilir. (Tık)
 • "Ben asla televizyon izlemem." diyenlerden biri değilseniz "Sony Channel" kanalının tanıtımını görmüş olabilirsiniz. Türkiye'de yayın yapan Planet kanallarından "Planet Pembe"nin yerine gelen kanalda birçok yabancı dizi ve sinema yayınlanıyor. Henüz yüksek çözünürlüklü yayın kalitesinde olmasa da içerik olarak gayet yeterli. Genel Ağ(internet) sayfası açılmadığı için kanalla ilgili en sağlıklı bilgiyi sanırım Facebook sayfasından edinebiliriz. (Tık)

Öğrenmeyi ve paylaşmayı, tıpkı oyun gibi hayatımızın parçası haline getirmeliyiz. Böylece daha mutlu olacağız.

(Yoksa oyun sizin hayatınızın bir parçası değil mi?) 

8 yorum:

 1. Bir parça simit bile paylaşıldığında nasıl kocaman oluyor değil mi? Dondurma külahlarımızın dibini kopartıp onun içinde arkadaşımıza bir parça dondurma verdiğimiz günler geldi aklıma, ne güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! :)

   Hem kocaman hem de bir o kadar lezzetli :) Paylaşmak gibisi var mı?

   Güzel günler dilerim!

   Sil
 2. Paylaşmak o kadar azaldı ki...
  Paylaşımcı bir blogger'a Merhaba...
  Simidini paylaşan çocuğun anısı çok güzel. Hep düşünürüm; Keşke görenler ders alabilse.
  Esenlikler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! :)

   En azından bir kez daha bir paylaşımın hatırasını anlattım... Bir kişinin kalbinde küçücük bir ışık olabilirse ne mutlu bana...

   Güzel günler dilerim!

   Sil
 3. Paylaşan çocuk ne güzel şey :)
  TRT'nin arşivini halka açması harika da hatırllattığın iyi oldu habere denk gelmiştim ama bakamamıştım. Şimdi açıp bakıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! :)

   Öyle :) Harikulade bir arşiv :)

   Güzel günler dilerim!

   Sil
 4. arşiv çok güzelmiş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! :)

   Zengin, değerli, özel... Bu arşiv için pek çok olumlu sıfat yazabilirim :)

   Güzel günler dilerim!

   Sil

Yorum, paylaşmaktır :)
Merhaba misafirim!